Ismét kipattant a botrány az OFFI monopolhelyzete körül a fordítás-hitelesítések terén (részletek itt). Arra azonban nem számítottunk, hogy ez az MFE háza táján is felkavarja az állóvizet...
Az egyik elnökségi tag ugyanis azzal a javaslattal állt elő, hogy az MFE azonnal adjon ki sajtóközleményt. A mostani botrány ugyanis komoly médiafigyelmet kap és kiváló lehetőséget biztosít az egyesület számára, hogy rámutasson a hiteles fordítás szabályozása és az OFFI működése körüli anomáliákra. A legtöbben azonban nem támogatták a javaslatot, mondván, ez inkább egy politikai játszma, tekintetbe véve a szereplőket és azok mindenirányú kapcsolatrendszerét, és az egyesületnek kárt okozna a játszmába való belépés. Márpedig ha túl gyorsan és saját jelentkezésre megyünk a sajtóhoz, nem várjuk meg, míg minket véleménynyilvánításra felkérnek, akkor akaratlanul is támadónak hatunk. Az elnökség végül ez utóbbi álláspont felé hajlott, kihangsúlyozva, hogy ha a hűtlenségi ügy tovább gyűrűzik, és nagyobb figyelem esik a fordítási témára, akkor kell megszólalni, mintegy feltenni a koronát a magán és vállalati szektorból érkező megjegyzésekre, mégpedig kizárólag szakmai szempontból megközelítve a kérdést.
Mi viszont inkább az eredeti elgondolás felé hajlunk. Ahogy a kezdeményező megfogalmazta:
"Azt gondolom, hogy akkor tettük volna a legtöbbet az egyesületért, ha erre a hírre azonnal reagálunk, méghozzá úgy, hogy a gyorsan múló médiafigyelmet még meglovagolhassuk. Ez lehetőséget adott volna arra, hogy az egyesület neve megforduljon az országos kereskedelmi médiában, hogy a fordítóipar legfontosabb érdekképviseleti szerveként, mintegy az OFFI alternatívájaként jelenhessünk meg. Ezzel komoly láthatóságot biztosíthattunk volna az egyesületnek és a tagoknak. Az MFE elnökét talán interjúkra kérték volna, nyilatkozatokat adhatott volna arról, hogy az anomáliák megoldása a piac liberalizálása lenne. Sajnos az újságírók figyelmét nem a később kiadott szakmai nyilatkozatok keltik fel, mert nem az számukra az érdekes, hanem a botrány. Ha a történet acsarkodó főszereplői mellett megjelenhetett volna az MFE elnöke, egy higgadt, szakmai állásponttal arról, hogy miért lenne jó az OFFI potentátjain kívül mindenki másnak a liberalizáció, akkor amellett, hogy az egyesület nagyon pozitív, a fogyasztói érdekeket képviselő, józan szakmai szervezetként jelenhetett volna meg a nagy nyilvánosság előtt, a liberalizáció ügye is közelebb kerülhetett volna ahhoz, hogy végre valóban felkerüljön a napirendre.
Ősszel tisztújítás és elnökválasztás az MFE-nél. Meglátjuk...